بانک چشم جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی در سال ۱۳۶۷ به شماره ثبت ۳۵۹۷ با هدف انجام تحقیقات و آموزش‌هاي لازم در جهت گسترش انجام پیوند قرنیه و صلبیه، تهیه و نگهداری بافت‌هاي چشمي از جسد اهداکنندگان به منظور انجام پيوند قرنيه و صلبيه، هم‌چنین آگاه نمودن مردم نسبت به ارزش‌های والای انسانی و درمانی پیوند و تشویق به اهدای قرنیه خود پس از فوت تشکیل شد.

بانک چشم همواره تلاش نموده است که ضمن همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادهای حقوقی و قانونی در جهت تامین نیازهای بیماران محتاج به پیوند قرنیه یا صلبیه در سراسر کشور گام بردارد. ازجمله فعالیت‌های ديگر بانک چشم، راه‌اندازي و تجهيز بخش‌هاي آسيب‌شناسي چشم (پاتولوژي چشم و اسکن کانفوکال قرنيه) جهت تشخيص و مديريت به موقع بيماري‌هاي مختلف چشمي مي‌باشد. همچنين چاپ و توزيع نشريه چشم پزشکي بينا به عنوان تنها نشريه معتبر فارسي زبان چشم پزشکي کشور که داراي رتبه علمي- پژوهشي از کميسيون نشريات علوم پزشکي وزارت بهداشت مي‌باشد از ديگر فعاليت هاي بانک چشم است.

ارکان بانک چشم را هیات موسس، هیات امنا، هیات مدیره و بازرسان تشکیل می‌دهند. هیات امنا از افراد حقيقي و حقوقي متشکل از نماينده ولي فقيه، رييس سازمان پزشکي قانوني، معاون آموزش و معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و افراد حقوقي صاحب نظر در حوزه فعاليت هاي بانک چشم مي‌باشد. اعضای هیات مدیره توسط هیات امنا به مدت دوسال انتخاب می‌شوند و به صورت موظف انجام وظیفه می‌نمایند. مدیرعامل بالاترین مقام اجرایی در بانک چشم است که از بین اعضای هیات مدیره و تصویب هیات امنا انتخاب می‌شود. مديرعامل معمولاً متخصص قرنيه مي‌باشد. مدیر عامل و اعضای هیات مدیره به‌صورت افتخاری خدمت می‌نمایند و وجهی دریافت نمی‌کنند ضمن این‌که بانک چشم فاقد بودجه دولتی است و از محل توزیع بافتهاي پيوندي مخارج خودرا تامین می‌نماید.

ایجاد بانک چشم یکی از دستاوردهای مهم پس از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که اعزام بیمار به خارج کشور را که علاوه بر هزینه‌های مالی، تبعات فرهنگی متعددی نیز داشت متوقف کرده است.