پس از عمل جراحی
 • معمولا اولین معاینه 24ساعت پس از عمل انجام می‌شود که پس از برداشتن پانسمان ابتدا دید بیمار اندازه‌گیری می‌شود. معمولا دید در این مرحله راضی کننده نیست ولی به تدریج بهبود می‌یابد. درد شدید معمولا وجود ندارد ولی درد خفیف توام با سوزش، طبیعی است که به تدریج برطرف می‌شود. بیمار در صورت نیاز می‌تواند از ضد دردهای رایج مانند استامینوفن استفاده کند. از روز بعد از عمل جراحی اجرای دستورات زیر الزامی است.
  • نحوه مصرف قطره‌ها: از پزشک معالج سوال شود. معمولا پس از عمل دو یا چند نوع قطره باید مصرف شود. نکته مهم رعایت فاصله زمانی 5 تا10 دقیقه بین مصرف قطره‌های مختلف می‌باشد. معمولا به علت تحریک چشم و اشک‌ریزش ممکن است قطره به خوبی داخل چشم نفوذ ننماید. در این موارد بهتراست هر قطره را 2بار به فاصله یک دقیقه مصرف نمود.
  • باید توجه داشت که قرنیه پیوند شده تا ماه‌ها پس از عمل فاقد حس بوده و فرد ممکن است تماس اشیا با قرنیه را حس ننماید. (متوجه نشود) بنابراین از تمیز کردن پلک‌ها با دستمال کاغذی و یا پنبه باید خودداری نمود. تمیز کردن اطراف چشم با پنبه مرطوب با سرم فیزیولوژی بلامانع است.
  • محافظت از چشم پیوند شده در مقابل ضربه و فشار خارجی. باید توجه داشت در عمل پیوند کامل و یا لایه‌ای هیچ‌گاه مقاومت اولیه چشم پس از عمل حاصل نمی‌شود. بنابراین مراقبت از ضربه به چشم مساله بسیار جدی می‌باشد. جهت انجام این مهم می‌توان از پلاستیک‌های محافظ که با چسب روی کره چشم ثابت می‌شوند استفاده کرد. معمولا از این پلاستیک‌ها هنگام خواب و یا هنگام سوار شدن به اتومبیل استفاده می‌شود. بعد از عمل پانسمان چشم با "پد" و یا گاز استریل ضرورت ندارد و تنها استفاده از پلاستیک محافظ (شیلد) کفایت می‌کند. شیلد باید باچسب‌های بلند به صورت بيمار ثابت شود و استحکام چسب‌ها در حدی باشد که بتواند در مقابل ضربه احتمالی مقاومت نماید. استفاده از کش جهت ثابت نگهداشتن محافظ چشمي بسيار خطرناک مي‌باشد زيرا در صورت در رفتن و برخورد به چشم مي‌تواند سبب آسيب قرنيه پيوندي شود.
  • نکته: جهت استحکام بهتر محافظ بهتر است از چسب‌های پلاستیکی‌ استفاده شود. چسب‌های کاغذی اکثرا در اثر گرما خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهند. آقایان بهتر است تا مدتی پس از عمل صورت خودرا اصلاح نمایند تا چسبندگی محافظ افزایش یابد. از آنجاییکه استفاده از محافظ با چسب ممکن است موجب حساسیت و آزردگی پوست صورت شود، می‌توان به‌جای آن از عینک‌های محافظ در ساعات بیداری استفاده نمود. این عینک‌ها می‌بایست به میزان کافی صفحه بزرگی داشته باشند تا در حین ضربه احتمالی از چشم و بافت‌های اطراف محافظت نمایند.
  • تعداد روزهای پس از عمل را باید به‌خاطر داشت چون برداشتن بخیه ها اکثر اوقات بر اساس زمان پس از عمل انجام می‌شود.