نحوه پذيرش و ارسال بافت پيوندي (قرنیه و اسکلرا)
  • بخش پذیرش موظف به دریافت درخواست جراحان قرنیه از مراکز دولتی و خصوصی در سراسر کشور برای بیماران نیازمند پیوند قرنیه می‌باشد. بیماران نيازمند به مراکز چشم‌پزشکی مراجعه نموده و در صورت نیاز به پیوند قرنیه، برگه‌ درخواست قرنیه توسط جراح تکمیل گردیده و به بانک چشم جمهوری اسلامی ایران جهت پذیرش بیمار و قرار دادن در لیست انتظار ارسال می‌گردد.
  • هر روز با درنظر گرفتن شرایط کیفی و کمی قرنیه‌های اهدایی و نوع بیماری قرنیه گیرندگان موجود در لیست انتظار، بخش ارسال، قرنیه مناسب را برای گیرنده مورد نظر جهت پیوند تحت دمای 4 تا 8 درجه سانتیگراد داخل جعبه‌های ویژه ارسال مي نماید. پس از پیوند، جراح موظف به اعلام نتیجه پیوند به‌صورت ثبت شده در فرم گزارش بعد از عمل خواهد بود.
نحوه نحوه کنترل کيفي
  • در بخش کنترل کیفی کلیه مدارک مربوط به دهندگان، نتایج سرولوژی، اطلاعات قرنیه ها و صلبیه ها و اطلاعات مربوط به گیرندگان بعداز عمل پیوند مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و کلیه مدارک هم به صورت فایل الکترونیکی و هم به صورت مدارک اداری بایگانی می گردند.
فعاليت‌هاي ديگر بخش فنی- تخصصی بانک‌ چشم:
  • علاوه بر فعالیت‌های بخش فنی- تخصصی که در زمینه امور بانک چشم و تهیه و فرآوری قرنیه‌های اهدایی انجام می‌شود، سه عملکرد فوق تخصصی این بخش که زیر نظر مسئول فنی- تخصصی بانک چشم انجام می‌گیرد، عبارتند از:
  • الف - بخش آسیب شناسی چشم : در این بخش کلیه بافت‌های چشمی ارجاع شده از مراکز درمانی یا تحقیقاتی مختلف از نظر آسیب شناسی با روش‌های ویژه و زیر نظر فوق‌تخصص آسیب شناسی چشم مورد آزمایش قرار می‌گیرند. Impression Cytology از دیگر فعالیت های این بخش است که جهت تاييد کمبود سلول‌هاي بنيادي قرنیه، ارزیابی سیتولوژیک ضایعات قرنیه و ملتحمه از جمله ضایعات بدخیم انجام میشود.
  • ب - بخش اسکن کانفوکال قرنیه : در اين بخش بیماران ارجاع داده شده توسط پزشکان مختلف جهت تشخیص بیماری های غیرعفونی و کراتیت های قارچی، آمیبی و باکتریایی تحت آزمایش با اسکن کانفوکال قرنیه قرار مي‌گيرند. همچنين شمارش سلول‌هاي آندوتليوم قرنيه و ساير سلول‌هاي موجود در آن در شرايط طبيعي و بيماري مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
  • ج - بخش میکروب‌شناسی : این بخش به ‌همراه بخش اسکن کانفوکال و آسیب‌شناسی چشم با استفاده از محیط‌ های ویژه جهت کشت آمیب، قارچ و باکتری و زیر نظر فوق‌تخصص آسیب شناسی چشم در جهت تشخیص انواع عفونت‌های قرنیه شامل عفونت‌های باکتریایی، قارچی و آمیبی فعالیت می‌نماید.